Wellisair przeciwko Koronawirusowi – COVID-19

Testy przeciwko COVID-19

Aby zrozumieć skuteczność Wellisair w walce z pandemią koronawirusa COVID-19 (początkowo 2019-nCoV), która pojawiła się w 2019 roku w Wuhan, musimy najpierw zrozumieć strukturę morfologiczną tego typu wirusa, a także jego klasyfikację:

Koronawirus należy do podrodziny Coronavirinae z szerszej rodziny Coronaviridae, która jest częścią rzędu Nidoviral. Można je podzielić na 4 podgatunki VOC: Alpha, Beta, Delta i Gamma. COVID-19 należy do rodziny SARS, która jest klasyfikowana jako betakoronawirus z linii „B” i pochodzi od nietoperzy. Zgodnie z materiałem genetycznym wirusy te należą do grupy IV klasyfikacji Baltimore, ponieważ cząstka wirusa zawiera tylko jeden łańcuch RNA w pojedynczej nici o dodatniej polaryzacji.

Średnica wirusa wynosi około 60 do 200 nm, ma nukleokapsyd o helikalnej symetrii i osłonkę lipidową pochodzącą z błony poprzednio zakażonej komórki gospodarza. Z tej kapsuły wychodzą charakterystyczne wypustki w postaci korony.

Ponieważ ten szczep wirusa istnieje tylko przez ograniczony czas, nie było jeszcze możliwe przeprowadzenie żadnych bezpośrednich testów pod kątem wpływu technologii Wellisair na wirusa.

Udało się jednak przetestować urządzenie na wirusach o podobnej budowie morfologicznej do koronawirusa, takich jak wirus syncytialny układu oddechowego (RSV). RSV jest klasyfikowany w grupie Pneumoviruses, w szczególności w rodzinie Paramyxoviridae, i chociaż nie należy do tej samej rodziny, wirus ten ma wiele podobieństw do COVID-19 pod względem błony lipidowej i projekcji glikoprotein.

Reakcje utleniania (utlenianie lipidów i utlenianie białek) zachodzące w RSV są takie same, i takich oczekuje się u COVID-19, co oznacza, że ​​jego skuteczność pod względem eliminacji wirusa powinna być bardzo podobna.

Na podstawie wyników testów przeprowadzonych dla urządzenia Wellisair na wirusach o podobnej strukturze (RSV) do koronawirusa COVID-19 spodziewamy się, że skuteczność naszej nowej technologii będzie miała średni współczynnik eliminacji od 92 do 99%, w zależności od wilgotności. 

PatogenWyniki testu
LaboratoriumNr raportu
Wirus RSV, syncytialny wirus oddechowyŚrodowiskoCzas ekspozycji
 Efektywność w %
Wilgotne2 godziny99Laboratory of viruses contaminating water and food University of Barcelona20191212_3
Suche2 godziny9220191212_4